کتاب بخونیم که چی بشه؟

با تمام وجود باور کنید “کتاب خواندن” زندگی شما را نجات می‌دهد.

ما قصد داریم شما را تشویق کنیم که بیشتر و بیشتر کتاب بخوانید و کتاب‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم که بتوانید از مزایای نامحدود کتاب خوانی بهره ببرید.

فواید کتاب خواندن موارد بیشماری هستند و در این مطلب ما به بررسی ۱۰ مورد از مهم‌ترین فواید مطالعه کتاب می‌پردازیم.

هر نوع کتابی که مطالعه کنید منبع بی‌انتهایی در اختیار دارید تا درک خودتان را از دنیای پیرامونتان، گسترده‌تر و عمیق‌تر کنید و همچنین با ذهنی که به واسطه کتابخوانی خلاق‌تر شده، بتوانید به شکل بهتری از مراحل چالش‌برانگیز زندگیتان عبور کنید. آن‌هایی که اهل کتاب خواندن هستند، می‌دانند که ذهنی بسیار توانمند و انعطاف‌پذیر دارند. با ایجاد عادت ماندگار و همیشگی از مطالعه کردن و کتاب خوانی در برنامه روزانه‌تان،  می‌توانید ذهنتان را برای شکوفایی توانایی‌هایتان آماده‌تر کنید.

10 دلیلی که باید بیشتر کتاب بخوانیم

۱۰ دلیلی که باید بیشتر کتاب بخوانیم

۱) توانایی‌های گفتگویی و گفتاریتان گسترش پیدا می‌کند:

آن‌هایی که بیشتر کتاب می‌خوانند، دامنه وسیعی از کلمات را در اختیار دارند و می‌توانند احساساتشان را به کمک استفاده از کلمات گوناگون، بهتر بیان کنند و منظورشان را به بهترین نحو به مخاطب خود منتقل کنند.

هر چقدر که شما حجم بیشتری کتاب مطالعه کنید، این توانایی ارزنده به سرعت افزایش پیدا می‌کند و به سطح بالاتری از کلمات که در زندگی روزمره احتیاج دارید، دست پیدا می‌کنید. بنابراین به راحتی می‌توانید ابراز وجود کنید.

۲) توجه و تمرکز شما بهبود می‌یابد:

خواندن کتاب، به زمان زیادی از توجه و تمرکز شما احتیاج دارد.

10 دلیلی که باید بیشتر کتاب بخوانیم

در ابتدای مسیر عادت سازی برای کتابخوانی، متمرکز شدن به مدت طولانی کمی سخت به نظر می‌رسد اما با سپری کردن زمانتان به کتابخوانی که شامل قطع ارتباطتان با دنیای خارج و غوطه‌ور شدن در محتوای کتاب است، می‌توانید ظرفیت دقت و توجهتان را بالا ببرید و با دستیابی به لایه‌های عمیق‌تر ذهنتان، نوآوریی و نوجویی و نوآفرینی را در خود و دیگران تقویت کنید.

۳) طبعِ هنردوستی، خدمت‌رسانی به همنوعان و کاوشگری شما بالنده‌تر می‌شود:

کتابخوان‌ها از همه جنبه‌های هنر لذت می‌برند و دنیا را جای بهتری برای زندگی می‌کنند.

یک پژوهش نشان داده است، آن‌هایی که مطالعه می‌کنند احتمال بیشتری دارد که از موزه‌ها بازدید کنند و به مراکزی که در آن‌ها کارهای هنری اجرا می‌شود، مراجعه کنند و افرادی که اهل کتاب خواندن هستند بیشتر داوطلب امور نیکوکاری می‌باشند.

افراد اهل مطالعه شهروندانی فعال و کنشگر هستند و همین باعث می‌شود که در امور فردی و بهبود امور اجتماعی نقش موثری ایفا کنند، در نتیجه با گسترش فرهنگ امیدواری و آینده‌نگری، احساس امنیت را در جامعه برای همگان فراهم می‌کنند.

۴) کتاب خواندن تصویرسازی ذهنی شما را بهبود می‌بخشد:

10 دلیلی که باید بیشتر کتاب بخوانیم

شما فقط، توسط اندازه تصوراتتان محدود هستید. با آشنایی با دنیایی که در کتاب‌ها ترسیم می‌شود و دانستن نگرش‌ها، دیدگاه‌ها و عقایدانسان‌های دیگر شما می‌توانید ادراکتان را از آنچه که شدنی است، بالا ببرید.

با خواندن متنی که توصیفی از یک رویداد یا موقعیت است، ذهنتان مسئول ایجاد تصویر در سر شما است.

در مقایسه با تماشای فیلم که تصاویر ساخته شده در پیش چشمان شما قرار می‌گیرد، کتاب خواندن به شما این فرصت را می‌دهد که خلاقانه و به روش خودتان تصاویر را بسازید و در نتیجه شما با تقویت نیروی تجسم، تخیل و کسب تجارب جدید، خلق بینش نوینی را رقم می‌زنید.

۵) کتاب خواندن شما را آگاه‌تر می‌کند:

کتاب‌ها، منابع غنی از آموزه‌ها و اطلاعات را در اختیار شما قرار می‌دهند و در مقایسه با دوره‌های آموزشی بسیار ارزان‌تر هستند.

کتاب خواندن به شما این شانس را می‌دهد که حجم بسیار وسیعی از تحقیقات را در مدت کوتاهی مطالعه کنید و مورد استفاده قرار دهید.

همچنین به این مطلب اشاره شده است، افرادی که بیشتر اهل کتاب خواندن هستند با دانش بیشتری در مورد دلایل وقوع رویدادها و شناخت بیشتر آدم‌ها تفکر و گفتگو می‌کنند بنابراین با توانمندی بهتر و همبستگی بیشتر می‌توانند با دیگران در تعامل باشند.

10 دلیلی که باید بیشتر کتاب بخوانیم

۶) کتاب خواندن شما را در روابط اجتماعی جالب‌تر و جذاب‌تر می‌کند:

داشتن محدوده وسیعی از اطلاعات که شما از خواندن کتاب‌های غیرتخیلی کسب کرده‌اید باعث می‌شود بتوانید در گفتگوهای دانش‌محور به راحتی شرکت کنید.

می‌توانید موضوع گفتگو را خودتان تعیین کنید و یا حتی در گفتگویی که شرکت می‌کنید مطلب تازه‌ای را به آن اضافه کنید تا مجبور نشوید برای نداشتن اطلاعات، با بهانه تراشی جلسه را ترک کنید.

شما قادر خواهید بود که در گفتگوهای متنوع و گوناگونی حضور داشته باشید و اطلاعات و مهارت‌های ارتباطی و گفتاری خودتان را بهبود ببخشید.

۷) کتاب خواندن استرس شما را کاهش می‌دهد:

10 دلیلی که باید بیشتر کتاب بخوانیم

یک مطالعه تحقیقاتی نشان داده است که با مطالعه کردن، میزان استرس افراد به طور چشمگیری پایین می‌آید.

افراد شرکت کننده در این تحقیق فقط احتیاج داشتند که در سکوت شروع به خواندن کنند و بعد از شش دقیقه ضربان قلب آن‌ها و تنش موجود در ماهیچه‌هایشان کاهش پیدا کرد.

بنابراین کتابخوانی با کاهش سطح استرس در ایجاد احساس ایمنی نقش موثری را ایفا می‌کند.

۸) کتاب خواندن عملکردهای حافظه شما را تقویت می‌کند:

به طور معمول، زمانی که شما کتاب می‌خوانید فرصتی در اختیار دارید تا درباره موضوع فکر کنید.

در مطالعه و کتابخوانی برای درک، فهم و ساختن یک بینش جدید می‌توانید یک وقفه زمانی داشته باشید اما در حین تماشای فیلم یا گوش کردن به فایل صوتی زمانی در اختیار ندارید که در مورد موضوع مطرح شده بیاندیشید.

از فواید کتابخوانی می‌توان به هوشیاری بیشتر حافظه و افزایش ظرفیت یادگیری اشاره کرد که در نتیجه با به کارگیری آموخته‌ها می‌توان در جهت ایجاد کسب رضایت همگانی در تبادل اطلاعات گام برداشت.

۹) شما می‌توانید خودتان را کشف و دوباره بیافرینید:

10 دلیلی که باید بیشتر کتاب بخوانیم

ما بهتر است با آهستگی و علاقه مطالعه کنیم و مطالب را با دل و جان بپذیریم.  بهتر است مطالعه کنیم تا هوش، ذکاوت، صمیمیت و تجسم خلاقمان را بهبود بخشیم.

همچنین می‌توانیم رنج‌هایمان را شفا دهیم. زمانی که خود واقعیتان باشید می‌توانید برای دیگران خدماتی به همراه داشته باشید.

کتاب‌ها منابع بی‌انتهایی از نگرش‌ها، بینش‌های گوناگون و تجارب زندگی‌های متفاوتی هستند و این فرصت را به ما می‌دهند که همه این‌ها را تجربه کنیم. هر چند که شخصاً فرصت انجام همه آن‌ها را در زمان ‌محدود زندگی، نداشته باشیم، اما می‌توانیم با کتاب خواندن مهارت‌های زندگی را که در پی یادگیری آن‌ها هستیم به درستی بیاموزیم.

کتاب‌ها سریع‌ترین مسیر برای این هستند که ما خودمان را هماهنگ با خِرد جمعی جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنیم، بازآفرینی کنیم.

۱۰) کتاب خواندن اوقات دلپذیری را برایتان فراهم می‌کند:

10 دلیلی که باید بیشتر کتاب بخوانیم

همه مزایای کتابخوانی که توضیح داده شد در کنار مهم‌ترین فایده آن یعنی جنبه سرگرمی، معنا پیدا می‌کند. کتاب خواندن در کنار فراهم کردن اوقات خوب و خوش مزایای بسیاری دارد که در بالا تعدادی را مطرح کردیم.

یک کتاب خوب علاوه بر ایجاد لحظاتی ارزشمند می‌تواند مهارت‌های زندگی ما را به طوری گسترش دهد که بتوانیم قدردان تجربه لحظات گوناگون زندگی باشیم و با خلق چشم‌اندازهای واقعی و درک عمیق‌تر از زیبایی‌ها، امیدوارانه در سفر زندگی رهسپار شویم.

4 نظرات
 1. شیرین می گوید

  بسیار عالی و ضروری برای امروز جامعه ایرانی
  ممنون از مقالات خوبتون 🙏

  1. زهرا صفاری می گوید

   خوشحالیم که راضی بودید و از همراهیتون ممنونیم

 2. آزاده صابری می گوید

  بسیار عالی
  مفید
  واضح و شفاف

  1. زهرا صفاری می گوید

   ممنونیم، رضایت شما هدف ماست

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.