چطور در بحران کرونا (covid-19) به یکدیگر کمک کنیم؟

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

چطور در بحران کرونا (covid-19) به یکدیگر کمک کنیم؟

با شیوع ویروس کرونا (COVID-19) در سطح جهان، استرس و حس درماندگی نیز در افراد زیاد شده است. اما یکی از بهترین مکانیزم‌ها برای مبارزه با این احساسات، کمک و حمایت از یکدیگر است تا بتوانیم راحت‌تر این شرایط را پشت سر بگذاریم. همان‌طور که می‌دانید از مهم‌ترین اقدامات پیشگیرانه جهت جلوگیری از گسترش این ویروس کاهش حضور در اجتماع و ماندن در خانه است.

شاید متوجه نشوید اما رعایت همین نکات ساده مثل حضور نداشتن در مکان‌های شلوغ، شستن دست‌ها و ضدعفونی کردن وسایل است که می‌تواند ما و افرادی که در حال حاضر آسیب‌پذیرتر هستند را در برابر این ویروس محافظت کنند. در کنار تمام این اقدامات خوب است که از کمک به دیگران نیز غافل نشویم و حالا که خودمان سالم هستیم تحمل این شرایط را برای بقیه نیز راحت‌تر کنیم.

۱) غذا اهدا کنید.

چطور در بحران کرونا (covid-19) به یکدیگر کمک کنیم؟

وقتی که مشغول خرید مایحتاج خودمان هستیم، خوب است به فکر افرادی که توانایی خرید این وسایل را به صورت یک جا ندارند یا از نظر فیزیکی قادر به مراجعه به فروشگاه نیستند نیز باشیم. اکنون زمان بسیار خوبی برای اهدا کردن مواد غذایی و کمک مالی به بانک‌های غذا و آشپزخانه‌های خیریه است. خوشبختانه بسیاری از سازمان‌های خیریه بزرگ هستند که ترجیح می‌دهند کمک‌های مالی را از طریق تلفن و به صورت آنلاین دریافت کنند. بنابراین می‌توانید بدون ترک منزل در این کار سهیم شوید. اگر ترجیح می‌دهید که به بانک غذای محلی خود کمک کنید، ابتدا با آن‌ها تماس بگیرید تا ببینید که به کمک مالی نیاز دارند یا مواد غذایی. ممکن است برخی بانک‌های غذا ترجیح دهند به جای پول، کالا و مواد غذایی دریافت کنند زیرا دیگر نیاز نیست که برای خرید آن‌ها به فروشگاه مراجعه کنند.

همچنین می‌توانید از آن‌ها بپرسید که آیا به کالای خاصی مثل دستمال توالت یا وسایل ضدعفونی‌کننده و تمیز‌کاری نیاز دارند. زیرا در این شرایط ممکن است نیاز بیشتری به این اقلام داشته باشند. مؤسسه‌هایی وجود دارند که به افراد سالخورده ناتوان که قادر به خروج از منزل نیستند غذای سرد و گرم می‌رسانند.

برخی از نواحی ممکن است به نیروهای داوطلب بیشتری برای پخش کردن مواد غذایی نیاز داشته باشند و اگر علاقه‌مند باشید می‌توانید در این کار نیز سهیم شوید. نزدیک به ۲۲ میلیون کودک در ایالات متحده آمریکا به وعده‌های غذایی رایگان یا ارزانی که در مدارس ارائه می‌شوند متکی هستند. همچنین می‌توانید به مؤسساتی که برای کودکان غذا تهیه می‌کنند کمک کنید. این مؤسسات به بسیاری از مدارس کمک می‌کنند تا برای کودکان وعده‌های غذایی تدارک ببینند.

۲) به اعضای خانواده و همسایه‌های خود کمک کنید.

چطور در بحران کرونا (covid-19) به یکدیگر کمک کنیم؟

به اعضای خانواده یا همسایه‌های خود که قادر به تهیه اقلام ضروری خود نیستند کمک کنید تا آن‌ها را تهیه کنند. اگر یکی از اعضای خانواده شما پیر و سالخورده است و دور از او زندگی می‌کنید. مواد غذایی و اقلام ضروری او را برایش تهیه و ارسال کنید تا مجبور نباشد به خاطر تهیه آن‌ها از خانه بیرون بیاید. همچنین وقتی‌که برای خرید به فروشگاه می‌روید، از همسایه‌های خود نیز سؤال کنید که به چیزی نیاز ندارند تا برای آن‌ها بگیرید. از آن‌جا که مجبوریم مدتی را در خانه بمانیم، زمان خوبی است که با همسایه‌های خود متحد شویم و در مواقع ضروری به یکدیگر کمک کنیم.

۳) با دوستان و خانواده های آسیب‌پذیر در تماس باشید.

چطور در بحران کرونا (covid-19) به یکدیگر کمک کنیم؟

با این‌که در حال حاضر نمی‌توانید به طور فیزیکی کنار هم باشید، اما بیش از هر زمان دیگری لازم است که برای کاهش استرس با دوستان و عزیزان خود در تماس باشید و از حمایت عاطفی یکدیگر برخوردار شوید. تلفن بزنید، تماس تصویری برقرار کنید، ایمیل بزنید و یا حتی نامه بفرستید. به خصوص برای افرادی که ممکن است بیشترین نیاز را به توجه و دلگرمی شما داشته باشند.

سالمندان، کودکان، نوجوانان و حتی کادر درمانی، قشری از جامعه هستند که در این شرایط نباید از آن‌ها غافل شد. از آن‌جا که آسایشگاه‌ها و زندان‌ها ورود بازدیدکنندگان را محدود می‌کنند، سعی کنید راه‌های دیگری را برای تقویت روحیه آن‌ها انتخاب کنید. همچنین سعی کنید برای مبارزه با استرس و انزوا در روزهای قرنطینه، به دستورالعمل روانشناسان عمل کنید تا از این شرایط به سلامت عبور کنید.

۴) خون اهدا کنید.

چطور در بحران کرونا (covid-19) به یکدیگر کمک کنیم؟

اگر سالم و واجد شرایط اهدا خون هستید و احساس می‌کنید که می‌توانید خودتان را بی‌خطر به یک مرکز اهدا خون برسانید، خون اهدا کنید. از آن‌جا که بسیاری از برنامه‌های اهدا خون در سراسر کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا (covid-19) کنسل شده است، سازمان‌ها به شدت به خون، پلاکت و پلاسما احتیاج دارند. پس خوب است اگر شرایطش را داشتید این کار انسان‌دوستانه را انجام دهید. شایعاتی وجود دارد که با اهدا خون به طور رایگان تست کرونا (covid-19) نیز انجام می‌شود اما بسیاری از مراکز اهدا خون به این آزمایش‌ها مجهز نیستند و همچنین هنوز مدارک و شواهدی مبنی بر انتقال این بیماری تنفسی از طریق اهدا خون وجود ندارد.

۵) از کادر درمانی غافل نشوید.

چطور در بحران کرونا (covid-19) به یکدیگر کمک کنیم؟

در این شرایط این احتمال وجود دارد که بیمارستان‌ها و کادر درمانی دچار کمبود تجهیزات مراقبتی و آزمایشگاهی شوند. به همین دلیل می‌توانید به مؤسساتی که اقلام مورد نیاز برای تشخیص این بیماری را برای بیمارستان‌ها و مراکز درمانی تهیه می‌کنند کمک مالی کنید. همچنین می‌توانید به مؤسساتی که اقدامات بشردوستانه پزشکی انجام می‌دهند نیز یاری برسانید. حالا زمان خوبی برای کمک و یاری رسانی به پزشکان، پرستاران و سایر کادر درمانی است که در این روزها سخت‌ترین شرایط را تجربه می‌کنند.

۶) مشاغل کوچک و محلی را حمایت کنید.

مشاغلی مانند رستوران‌ها، کافی‌شاپ‌ها و فروشگاه‌ها که برای جلوگیری از انتشار ویروس کار خود را متوقف کرده‌اند، مطمئناً متحمل خسارت خواهند شد. به همین منظور باید روش‌هایی را تدبیر کرد که به ادامه فعالیت اقتصادی این مشاغل کمک کند. برای مثال می‌توانید کارت‌های هدیه‌ آن‌ها را خریداری کنید تا برای خریدهای آینده خود از آن‌ها استفاده کنید. همچنین می‌توان به صورت آنلاین از آن‌ها خرید کنید. به این صورت می‌توانید به چرخه اقتصادی این مشاغل و کارمندان آن‌ها کمک کنید.

  • توصیه نهایی

هیچ چیز مانند همدلی و حمایت عاطفی نمی‌تواند به عبور افراد از شرایط سخت کمک کند. همه ما نیاز داریم تا حس کنیم وجودمان برای کسی مهم است. در این صورت است که انگیزه پیدا می‌کنیم تا در برابر ناملایمات بایستیم. این که می‌دانیم تنها نیستیم و کسی هست تا همراهیمان کند حس قدرتمند بودن به ما می‌دهد. پس بیایم تا جایی که ممکن است این حس را به دیگران نیز منتقل کنیم.

منبع : realsimple.com

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.