۷ نکته بهداشتی برای جلوگیری از آنفولانزا

زمان مطالعه: ۳ دقیقه

۷ نکته بهداشتی برای جلوگیری از آنفولانزا

آنفولانزا، سرماخوردگی و سایر بیماری‌های ناخوشایند فصلی را با این نکات مفید پیشگیری که احتمالا قبلاً نشنیده‌اید، از خود دور نگه دارید.

اگر شما (و هر کسی که با آن‌ها زندگی می‌کنید) در سال‌های پیش آنفولانزا شدید گرفته باشند، هنوز هم مهم است که نکات پیشگیری از آنفولانزا را در طول فصول رعایت کنند. بله درست است واکسن آنفولانزا از ما در برابر بدترین علائم سرماخوردگی و آنفولانزا محافظت می‌کند، اما هنوز هم  بیماری‌های دیگری در فصل زمستان که شامل سرفه، سرماخوردگی و گلودرد هستند، وجود دارند.

حتی اگر بیمار شوید، انجام این نکات بعد از بیماری می‌تواند به شما اطمینان دهد که دوباره دچارش نشوید.

نکات معمول جلوگیری از سرماخوردگی و آنفولانزا مانند شستن مداوم دست‌ها و خوردن میوه و سبزیجات فراوان می‌توانند به رفع علائم کمک زیادی کنند. با رعایت کردن این نکات احتمال مبتلا شدن و انتشار بیماری بسیار کاهش می‌یابد.

۱) برای شستشو از آب گرم استفاده کنید.

7 نکته بهداشتی برای جلوگیری از آنفولانزا

ملافه‌ها، پتوها و حوله‌ها، به خصوص پتوها یا بالشت‌هایی که ممکن است افراد زیادی از آن استفاده کنند را با حرارت بالا بشویید و خشک کنید. آب به تنهایی ویروس آنفولانزا را از بین نمی‌برد، اما گرمای زیاد قطعا آن را از بین می‌برد.

۲) قبل از خواب یک ملافه تمیز روی تختتان بیندازید.

این کار نه تنها این امکان را می‌دهد که رو تختی شما تمیزتر بماند، بلکه به شما در تنظیم بهتر دما نیز کمک بسیاری می‌کند. تمیز نگه داشتن تختخواب می‌تواند به جلوگیری از آنفولانزا و سرماخوردگی کمک کرده و در جلوگیری از شیوع آن از فردی به فرد دیگر بسیار موثر باشد.

۳) وسایل کوچک را تمیز کنید.

وسایل کوچک اطراف خانه را که همه افراد آن را لمس می‌کنند از جمله  تلفن، کلیدهای برق، کناره‌های میز و کنترل تلویزیون را ضدعفونی کنید. این‌ها چیزهای کوچکی هستند که همه افراد اغلب از آن‌ها استفاده می‌کنند، اما ممکن است در طی روز به تمیز کردن آن‌ها فکر نکنند.

تمیز نگه داشتن این وسایل می‌تواند شیوع میکروب را از فردی به فرد دیگر متوقف کند، که این نکته در صورت بیمار شدن هر یک از افراد خانواده از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

۴) سر مسواک خود را تعویض کنید.

7 نکته بهداشتی برای جلوگیری از آنفولانزا

مسواک زدن دو بار در روز عالیه، اما نه با یک مسواک قدیمی (یا سر قدیمی مسواک‌های برقی). طبق گفته دندانپزشکان، برس مسواک که بیش از سه ماه استفاده می‌شود، می‌تواند غیر بهداشتی باشد، به خصوص اگر شخص در این مدت بیمار شود.

پرزهای مسواک همچنین می‌توانند فرسوده و خم شوند و همین امر باعث می‌شود تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ها با مسواک موثر نباشد. هر سه ماه، یک مسواک جدید بخرید و چند مسواک نو در خانه داشته باشید تا در صورت بیمار شدن از آن‌ها استفاده کنید.

۵) سرویس بهداشتی را حتما تمیز بشویید.

ویروس آنفولانزا می‌تواند تا مدت ۴۸ ساعت بر روی سطوح، مانند شیرهای فلزی حمام و دستگیره توالت باقی بماند. اگر کسی بیمار شد، این سطوح را بلافاصله تمیز کنید و بعد از خوب شدن آن فرد دوباره این کار را انجام دهید.

۶) لوازم بهداشتی و آرایشی خود را عوض کنید.

7 نکته بهداشتی برای جلوگیری از آنفولانزا

با توجه به گفته متخصصان پوست و مو، اینکه محصولات بهداشتی و آرایشی خود را بعد از مبتلا شدن به بیماری یا عفونت جدی عوض کنید، می‌تواند در جلوگیری از انتشار ویروس بسیار موثر باشد.

بسته به نوع باکتری یا ویروس و نوع محصول، محصولات آرایشی می‌توانند ساعت‌ها، روزها یا حتی بیشتر آلوده بمانند. اگر فقط سرماخوردگی داشتید، لازم نیست تمام لوازم آرایش خود را دور بریزید. اما بهتر است لوازم آرایشی مخصوص لب را که در طول بیماری از آن‌ها استفاده کرده‌اید، با محصولات جدید جایگزین کنید.

۷) مکمل‌های روی

ویتامین روی، یک ماده معدنی، دارای اثرات آنتی اکسیدانی است که به حمایت از سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. سیستم ایمنی قوی به معنای احتمال بالای مقاومت در برابر آنفولانزا یا سرماخوردگی است، بنابراین غذاهایی را که به طور طبیعی دارای روی هستند بخورید یا از مکمل‌های روی استفاده کنید.

فراموش نکنید که بیماری‌ها و علائم آن‌ها را جدی بگیرید و با رعایت کردن نکاتی که ذکر شد، ایمنی خود و سایر افراد خانواده را حفظ کنید.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.