اهمیت شستن دست‌ها جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

چطور دستان خود را بشوییم؟

زمان مطالعه: ۶ دقیقه

اهمیت شستن دست‌ ها برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

یادگیری روش صحیح شستشوی دست برای محافظت از خود و دیگران در برابر میکروب‌ها، مواد شیمیایی و آلودگی که می‌توانند در طول روز روی دستان شما جمع شوند، ضروری است. اما ممکن است گاهی دست شما خیلی کثیف نباشد، در این صورت می‌توانید از یک محلول ضدعفونی کننده دست استفاده کنید.

در هر صورت، تمرین روش صحیح شستن دست ها برای حفظ نظافت و پاکیزگی فردی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است که این روزها باید بیش از پیش آن را در اولویت قرار دهید. در ادامه به بررسی چندین روش شستشوی دست و مراحل صحیح آن می‌پردازیم، همراه ما باشید.

روش ۱ : دستان خود را با آب و صابون بشویید.

اهمیت شستن دست‌ها جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

 – دستان خود را هر زمان که کثیف بودند، بشویید.

هر وقت فکر می‌کنید ممکن است دستانتان کثیف باشد، می‌توانید آن‌ها را بشویید، اما مواردی که حتماً باید دستان خود را بشویید عبارتند از:

 • قبل از رسیدگی به زخم و بعد از آن.
 • قبل و بعد از پختن یا خوردن غذا.
 • قبل یا بعد از مراقبت از شخصی که بیمار است.
 • بعد از استفاده از سرویس بهداشتی.
 • بعد از سرفه، عطسه یا تخلیه بینی (فین کردن).
 • بعد از تماس دست‌ها با آشغال و پلاستیک پر از زباله
 • بعد از عوض کردن پوشک بچه.
 • بعد از لمس حیوان، غذای حیوان یا دست‌زدن به ادرار و مدفوع آن.
 • قبل از گذاشتن و در آوردن لنزهای چشم.

– ابتدا دستان خود را زیر آب گرم یا سرد بگیرید تا کاملا خیس شوند.

اهمیت شستن دست‌ها جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

شیر آب را باز کنید و دستان خود را در زیر آب نگه دارید تا کاملا خیس شوند. حتما کف دست و قسمت پشتی دستان خود را کاملاً با آب خیس کنید تا کف صابون به طور یکسان در تمام نقاط پخش شود.

برای اطمینان از تمیز شدن دستان خود، آن‌ها را با آب تمیز و روان به‌خوبی بشویید. آبی که جاری نیست (یعنی ساکن است) ممکن است دارای میکروب یا باکتری باشد.

– از صابون به اندازه کافی استفاده کنید تا تمام دستتان به کف آغشته شود.

صابون را به اندازه کافی به دستان خود بمالید سپس شروع به مالیدن دستان خود به هم کنید تا کف صابون به طور یکسان به تمام قسمت‌های دستتان برسد. می‌توانید از صابون دست مایع، صابون جامد یا صابون پودری استفاده کنید. لازم نیست که صابون حتما ضدباکتری (آنتی باکتریال) باشد.

– با قفل کردن انگشت‌ها به یکدیگر روی انگشتان خود را بشویید.

اهمیت شستن دست‌ها جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

کف دست راست خود را بر روی دست چپ قرار دهید به طوری که انگشتان دست راست را در میان انگشتان دست چپ فرو ببرید.

نوک انگشتان هر دست را با جمع کردن و مالیدن آن‌ها به کف دست مخالف تمیز کنید. دستان خود را در امتداد طول انگشتان خود به بالا و پایین حرکت دهید. سپس آن‌ها را در کف دست خود گره زده و این روند را به مدت ۳ تا ۵ ثانیه تکرار کنید.

– انگشت شست خود را به حالت چرخشی و به صورت جداگانه بشویید.

نوک انگشتان هر دست رو با جمع کردن و مالیدن آن‌ها به کف دست مخالف تمیز کنید به طوری که کف صابون به طور کامل در دستانتان پخش شود.

پس از حدود ۲-۳ ثانیه، جای دستان خود را عوض کنید. تا جایی که برایتان مقدور است انگشت شست خود را فشار دهید تا صابون عمیق‌تر در پوست شما نفوذ کند.

– با نوک انگشتان خود کف دستتان را مالش دهید.

اهمیت شستن دست‌ها جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

دست چپ خود را باز نگه دارید به طوری که کف دست شما رو به بالا باشد.

انگشتان خود را روی دست راستتان گره زده و از نوک انگشتان دست خود برای شستشوی کف دستتان استفاده کنید. قبل از تمیز کردن دست راست خود به روش مشابه صابون را به مدت ۳-۴ ثانیه به کف دست خود بمالید. این کار کمک می‌کند که صابون زیر ناخن‌های شما برود و آن‌ها را تمیز کند.

– دستان خود را مجدد بشویید.

بعد از پایان شستشوی دستان، دوباره آن‌ها را زیر آب شیر بگیرید و بگذارید کاملا شسته شوند. کف صابون  را به طور کامل از روی دستان خود بشویید تا جایی که دیگر هیچ کفی روی دستتان باقی نماند.

– دستان خود را با حوله تمیز خشک کنید.

اهمیت شستن دست‌ها جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

یک حوله تمیز و خشک بردارید و دست‌های خود را با آن خشک کنید. اگر می‌توانید، از یک حوله یکبار مصرف استفاده کنید، در این صورت احتمال انتشار میکروب‌ها کمتر است. حتماً تا حد امکان دستان خود را خشک کنید. اگر نیاز به استفاده از دستگاه خشک کن برقی دارید، حتما دستان خود را به اطراف حرکت داده و آن‌ها را در زیر هوای گرم مالش دهید تا کاملاً خشک شوند.

– برای بستن شیر آب، از حوله استفاده کنید.

اگر آب به طور خودکار بسته نمیشود، پس با حوله یا دستمال آن را ببندید. با اینکار، شما دستهای خود را دوباره آلوده نمی‌کنید.

همچنین می‌توانید در صورت عدم دسترسی به حوله از آرنج خود برای بستن شیر آب استفاده کنید. اگر از حوله‌های قابل استفاده مجدد استفاده می‌کنید، حداقل یک بار در هفته آن‌ها را بشویید تا میکروب‌ها روی آن جمع نشوند.

روش ۲ : استفاده از ضدعفونی کننده دست

– اینکه استفاده از محلول ضدعفونی کننده دست مناسب است یا خیر به تصمیم خودتان بستگی دارد.

برخی مواقع وجود دارد که می‌توانید به جای استفاده از صابون و آب برای شستشوی دستان خود، از محلول ضدعفونی کننده دست استفاده کنید.

اهمیت شستن دست‌ها جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

مواردی که باید در نظر بگیرید عبارتند از:
 • آیا دستان شما واقعا کثیف هستند یا خیر.
 • اگر می‌توانید کثیفی یا چربی موجود در دستان خود را ببینید، از صابون و آب برای تمیز کردن آن‌ها استفاده کنید.
 • در اون لحظه به چه چیزی دسترسی دارید تا بتوانید دستان خود را بشویید.
 • ضدعفونی کننده دست باعث از بین رفتن تمام میکروب‌های دست شما نمی‌شود و مواد خاصی مانند سموم دفع آفات را از بین نمی‌برد. در این شرایط، بهتر است شستشو با آب و صابون را انتخاب کنید.
 • دسترسی به آب.
 • اگر به آب جاری دسترسی ندارید، از محلول ضدعفونی کننده دست استفاده کنید، حداقل بهتر از این است که دستان شما کثیف بماند.

 – به اندازه یک سکه محلول ضدعفونی کننده را به دست خود بمالید.

از یک ضدعفونی کننده دست استفاده کنید که حداقل ۶۰٪ الکل داشته باشد.

روی پمپ محلول فشار دهید تا به اندازه یک سکه از محلول ضدعفونی کننده به کف دستتان بریزد. در صورت امکان می‌توانید از دستمال مرطوب حاوی الکل نیز استفاده کنید.

اهمیت شستن دست‌ها جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

 

– دستان خود را به هم بمالید تا ماده ضدعفونی کننده تبخیر شود.

حدود ۲۰ ثانیه دستان خود را به هم مالیده ومحلول ضدعفونی کننده دست را به دور آن‌ها حرکت دهید، درست مثل زمانی که دستان خود را می شویید.

برای تمیز کردن بین انگشتان آن‌ها را بهم بچسبانید و کف دست خود را با نوک انگشتتان مالش دهید تا زیر ناخن‌های شما نیز تمیز شوند. همینطور به حرکت دست‌های خود ادامه دهید تا زمانی که احساس کنید کاملا خشک شده‌اند.

شستن دست‌ها بهترین روش برای از بین بردن هرگونه آلودگی و ویروس موجود رو دست‌های شماست. اینکه بتوانید به چندین بار شستن دست‌ها در روز عادت کنید و آن را تبدیل به یک قانون در زندگی خود کنید، مطمئن باشید که بهداشت فردی را رعایت کرده و از خطر ابتلا به هرگونه بیماری در امان هستید.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.