آموزش نحوه صحیح شستن دست‌ها

زمان مطالعه: ۴ دقیقه

آموزش نحوه صحیح شستن دست‌ها

شستن دست‌ها، درست مثل مسواک زدن یا استفاده از خوشبوکننده، بخشی از کارهای روزمره شماست. همواره در فصل سرما و آنفولانزا، پزشکان و متخصصان  بهداشت، به ما یادآوری می‌کنند که شستن دست‌ها چقد اهمیت دارد. به خصوص که بسیاری از ما به اندازه کافی (یا درست) آن را انجام نمی‌دهیم.

طبق یک بررسی در سال ۲۰۱۸ که توسط ایالات متحده منتشر شده است. طبق آزمایشی دریافتند که اکثر افراد دست‌های خود را به درستی نمی‌شویند و منجربه انتشار میکروب‌ها در ۹۷٪ مواقع می‌شوند. ممکن است این بررسی از نظر جامعه آماری محدود باشد، اما کارشناسان بهداشتی از جمله جنیفر هایته (Jennifer H. Haythe) ، پزشک متخصص داخلی و قلب در بیمارستان نیویورک پرزبرتیان (New York-Presbiteriyan) ، تأیید می‌کند که اکثر افراد دست‌های خود را به درستی شستشو نمی‌دهند.

شاید دلیل آن این باشد که مشغله داریم و وقت کافی برای شستن دست‌هایمان نداریم  اما حتی کسانی که وقت کافی دارند نیز ممکن است به تعداد یا مدت زمان کافی دستان خود را نشویند. در حقیقت، بسته به سبک زندگی روزمره شما، ممکن است در طول روز حداقل ۱۵ نوع شرایط پیش بیاید که میکروب‌ها روی دستان شما بمانند و این شرایط می‌توانند سیستم ایمنی بدن شما را تهدید کنند. بنابرین شستشوی دست‌ها ترجیحاً با آب و صابون لازم است.

در ادامه با بهترین روش و زمان برای شستن دست‌ها و ضدعفونی‌کننده مناسب آشنا می‌شویم.

نحوه صحیح شستن دست‌ها

مسئولان مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها می‌گویند بهترین مدت زمان برای از بین بردن میکروب‌های عفونی در حین شستن دست‌ها، خواندن شعر “تولدت مبارک” برای حداقل دو بار است. اما چرا؟

دلیل آن این است که شما نیاز به زمان کافی برای از بین بردن باکتری‌ها از پوست خود دارید و خواندن این آهنگ می‌تواند به شما کمک کند. طبق توصیه CDC (مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌ها) این‌ها تمام نکاتی است که باید در مورد شستشوی صحیح دست‌های خودتان بدانید:
 1. دست‌ها را تا مچ زیر آب بگیرید. در حالی که ممکن است فکر کنید که استفاده از آب گرم برای از بین بردن میکروب‌ها بهتر است، مقامات CDC می‌گویند که دمای آب در واقع اهمیتی ندارد.
 2. بعد، شیر آب را ببندید و با صابون شروع به شستن دست‌ها کنید. باید قسمت‌های پشت و روی دست و مچ دست خود را از جمله بین انگشتان و زیر ناخن‌ها را بشویید.
 3. به گفته دکترها برای انجام اینکار باید به مدت ۲۰ ثانیه زمان گذاشته یا دو بار آهنگ تولدت مبارک را بخوانید. در حالی که صابون باعث می‌شود که باکتری‌ها از پوست شما خارج شوند، اما در واقع اصطکاک شستشو عامل اصلی از بین بردن میکروب‌ها است.
 4. سپس شیر آب را مجدداً باز کنید و دستان خود را در زیر شیر آب قرار دهید و کامل بشویید، تا تمام صابون شسته شود. اطمینان حاصل کنید که آب داخل سینک شفاف باشد، به طوری که صابون روی مچ دست شما و بازوهایتان نماند، زیرا این کار می‌تواند میکروب‌ها را در قسمت‌های دیگر بدن شما پخش کند.
 5. از همه مهم‌تر، دستان خود را با یک حوله کاغذی تمیز خشک کنید (یا در صورت عدم دسترسی به حوله‌های کاغذی از یک خشک کن دستی استفاده کنید). درست مانند اصطکاک صابون و دست که باعث می‌شود باکتری‌ها از بین بروند، اصطکاک حاصل از یک حوله کاغذی حتی بهتر می‌تواند میکروب‌ها را از پوست شما پاک کند.

آموزش نحوه صحیح شستن دست‌ها

چه موقع باید دستانمان را بشوییم؟

متأسفانه، نمی‌توان برای شستن دست‌ها زمان دقیقی مشخص کرد. این واقعاً بستگی به خودتان و فعالیت‌هایی که انجام داده‌اید دارد. والدین همچنین باید فرزندان خود را تشویق کنند که مرتباً دستان خود را بشویند، این می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف در اعضای خانواده را به یکباره کاهش دهد.

 • طبق گفته متخصصان باکتری‌ها می‌توانند از طریق تماس با نواحی حساس بدن از جمله صورت یا هر ناحیه‌ای که دارای غشای مخاطی است به راحتی منتقل شوند.
 • قبل و بعد از خوردن غذا: این شامل هر بار لمس کردن مواد خام است که ممکن است حاوی باکتری‌های مضر باشد.
 • بعد از ورود به منزل: به محض ورود به خانه، دست خود را بشویید تا از انتشار باکتری‌ها به سطوح نرم و سخت جلوگیری کنید.
 • وقتی وارد رستوران‌ها می‌شوید: پس از سلام و احوال پرسی با دوستان یا خانواده‌تان، یک سرویس بهداشتی پیدا کنید و دستانتان را بشویید تا از انتقال هر گونه باکتری از دستانتان بر روی لیوان یا وسایل رستوران خودداری کنید.
 • بعد از بازی با حیوانات خانگی: نباید بیش از حد وسواس به خرج دهید، اما سگ شما در معرض همان باکتری‌هایی است که شما قرار دارید و با آوردن حیوان خانگی از بیرون به منزلتان در معرض آن باکتری‌ها قرار می‌گیرید.
 • هر زمان که وسیله یا چیزی که زیاد استفاده شده را لمس می‌کنید: میله‌های مترو، نرده‌ها، دستگیره درب در خارج از مطب یا دکمه‌های موجود در آسانسور، از اصلی‌ترین سطوح هستند که با باکتری‌ها در ارتباط می‌باشند. به عنوان مثال پوشیدن دستکش، ممکن است به شما کمک کند احساس راحتی بیشتری در نگه داشتن یا لمس این سطوح داشته باشید، اما با این حال باز هم باید بعداً دست‌های خود را بشویید.

استفاده از صابون برای دست بهتر است یا یک محلول ضدعفونی کننده؟

آموزش نحوه صحیح شستن دست‌ها

صابون و آب همیشه بهترین گزینه است، اما به گفته پزشکان، ضدعفونی کننده دست اگر خارج از خانه باشید و دسترسی به سرویس بهداشتی نداشته باشید، جایگزین مناسبی است و می‌تواند به معنای انتقال باکتری کمتر به مواردی باشد که مرتباً از آن‌ها استفاده می‌کنید، مثل تلفن، کیف پول یا سطوح مشترکی مانند فرمون ماشین شما. توجه داشته باشید که از یک محلول ضد عفونی کننده حاوی حداقل ۶۰٪ الکل استفاده کنید.

اگر از ضدعفونی کننده دست استفاده می‌کنید و یا در طول فصل آنفولانزا بیش از اندازه دست‌های خود را شسته‌اید، ممکن است احساس کنید که دستان شما در حال خشک شدن هستند.  افزایش شستشوی دست در ابتدا می‌تواند منجربه سوزش و التهاب پوست شود. بنابراین پس از شستن دست‌ها، حتماً از مرطوب‌کننده استفاده کنید. مرطوب کننده‌ها در محافظت از لایه بیرونی پوست که ممکن است در اثر شستشوی بیش از حد دست آسیب ببیند، بسیار موثر هستند.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.