راه‌های جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا

زمان مطالعه: ۱۱ دقیقه

ویروس جدید کرونا از کجا آمده است؟

 منبع شیوع ویروس کرونا، خفاش بوده یا مار؟

ویروس جدید کرونا اولین بار از ووهان چین شروع شد. ویروس کرونا به دلیل شکل تاج مانندش، کرونا (تاج) نام‌گذاری شده و برای اولین بار در اواسط دهه ۱۹۶۰ شناسایی شده است. این ویروس به طور معمول باعث بیماری‌های تنفسی مانند سرماخوردگی می‌شود.

راه‌های جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا

یک منبع جدید نشان داد که احتمال دارد این ویروس از خفاش‌ها به انسان منتقل شده باشد. تاکنون هفت نوع ویروس کرونا شناخته شده است که انسان می‌تواند به آن مبتلا شود. ویروس کرونا که منشأ آن در ووهان چین است، متخصصان را وادار به جستجوی ریشه اصلی آن کرده‌ است. از آن‌جایی که این ویروس، ویروسی جدید به حساب می‌آید، نوعی ویروس است که قبلاً با آن روبرو نشده‌ایم.

در ابتدا، بسیاری از افراد آلوده به این ویروس در یک بازار عمده فروشی غذاهای دریایی در ووهان چین کار می‌کردند و به خرد کردن آن‌ها مشغول بودند و یا این‌که حیوانات زنده و تازه ذبح شده را می‌فروختند. به همین دلیل، کارشناسان گمان می‌کنند که این ویروس از طریق یک میزبان حیوانی به انسان سرایت کرده است.

بررسی‌های جدید نشان می‌دهد که خفاش‌ها احتمالاً منبع ویروس جدید کرونا هستند. هرچند بررسی‌های قبلی نشان می‌دهد که مارها احتمالاً منبع  ویروس جدید کرونا هستند؛ اما یک تحقیق جدید که در تاریخ ۳۰ ژانویه به چاپ رسیده و توسط منبع معتبر منتشر شده است، شواهد محکمی را نشان می‌دهد که خفاش‌ها در واقع منشأ اصلی شیوع این عفونت هستند.

با این حال، مارها نیز ممکن است منشأ این بیماری باشند. به گفته محققان، این عفونت هنوز هم می‌تواند از حیوان به انسان منتقل شود. اگرچه تجزیه و تحلیل فیلوژنتیک ( وابسته به تکامل نژادی) ما نشان می‌دهد که خفاش‌ها ممکن است میزبان اصلی این ویروس باشند، اما حیواناتی که در بازار غذاهای دریایی ووهان فروخته می‌شوند نیز ممکن است یک میزبان واسطه باشند که شیوع ویروس را در انسان تسهیل می‌کنند. بعضی از پستانداران مثل خفاش با ایجاد تغییر بر روی عوامل بیماری‌زا، آنان را به عاملی کشنده برای انسان تبدیل می‌کنند. با بررسی بیشتر این ویروس‌ها، محققان مشاهده کردند که خفاش‌ها، حامل پاتوژن‌های قوی هستند که می‌توانند انسان‌ را از پای در بیاورد.

راه‌های جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا

ویروس کرونا (Coronaviruse)، خانواده‌ بزرگی از ویروس‌هایی است که از یک سرماخوردگی معمولی تا سارس را شامل می‌شود. یادتان هست در سال ۲۰۰۲ میلادی، سارس در چین چقدر قربانی گرفت؟! کرونا هم از همان خانواده است، با این تفاوت که نوع جدید و ناشناخته‌ای است که هنوز برایش درمانی پیدا نشده اما علائم آن شبیه سارس است و دستگاه تنفسی انسان را مورد حمله قرار می‌دهد.
ویروس‌شناسی که در دانشکده بهداشت چین اولین‌بار ویروس کرونا را کشف کرد، احتمال می‌دهد که این ویروس ابتدا در بدن یک حیوان ایجاد شده و بعد به انسان منتقل شده. این فرآیند دقیقا مثل سارس بود که از گربه‌ها شروع شد. شیوع این بیماری در سراسر جهان باعث کشته شدن تقریبا ۸۰۰ نفر شد.

برای علت پیدایش این ویروس، تئوری‌های زیادی وجود دارد، اما آنچه به نظر می‌رسد در تمام یافته‌های ما یکسان باشد این است که انتقال آن از طریق گونه‌ای دیگر، یعنی حیوانات شکل گرفته است. هفت نوع ویروس کرونا وجود دارد که انسان را آلوده می‌کند، از جمله این ویروس جدید.

چهار نوع از آن در واقع باعث سرماخوردگی می‌شوند و مدت‌هاست که در میان ما بوده‌اند، شاید انواع بیشتری از آن‌ها به مرور زمان مشخص شوند که بیشتر به انسان مربوط می‌شود. SARS  و به ویژه MERS، از جمله عفونت‌هایی است که از گونه‌های دیگر به انسان منتقل می‌شود. این ویروس جدید هم، مانند آن‌ها انتقال ویروس از گونه دیگری است.

 بازه شیوع ویروس کرونا جدید به اندازه ویروس قبلی زیاد نیست.

 أخیراً یک گزارش در یک مجله پزشکی که هفته گذشته منتشر شده است، نشان می‌دهد که ویروس جدید به اندازه SARS یا MERS عفونی نیست؛ در ویروس قبلی هزاران نفر بیمار شده بودند. مهم‌تر از همه، واکنش‌ها به شیوع ویروس قبلی، ما را بهتر برای مقابله با این ویروس جدید آماده کرده است.

تأکید به اینکه جامعه علمی و پزشکی به چه سرعت در حال پاسخ‌گویی به این موارد هستند مهم است. یک پزشک در بیمارستان کودکان بوستون تأیید کرد که: “هر بار که ویروسی پخش می‎شود، روش‌هایی برای پیشگیری و درمان ویروس قبلی وجود دارد. بنابراین ما اکنون ساختار ویروس را از قبل در اختیار داریم و در صورت شیوع  قرنطینه می‌شویم.”

در حال حاضر دنبال واکسنی برای آن هستیم. دانستن اطلاعات ژنتیکی، نیز مفید خواهد بود. با توالی نژادهای مختلف، می‌توانید میزان جمعیت و پویایی انتقال آن از گونه‌های مختلف را ارزیابی کنید، زیرا دنبال کردن این توالی ما را به مبدأ ویروس می‌رساند.

راه‌های جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا

مردم چین به دنبال ماسک‌های صورت هستند و معتقدند که استفاده از ماسک، از آن‌ها در مقابل قطرات عطسه یا سرفه توسط افراد آلوده به ویروس کرونا محافظت‌ می‌کند.

هنوز فراخوانی عمومی برای استفاده از ماسک انجام نشده‌ است. ممکن‌ است برخی افراد خودشان این اقدامات را انجام‌دهند. مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، رعایت بهداشت را توصیه می‌کنند و به مردم می‌گویند که در صورت بیمار بودن در خانه بمانند. در صورت عطسه یا سرفه، توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنند، مانند سرفه کردن در آستین‌های خود به جای دستتان، زیرا اگر در دست خود سرفه کنید، می‌توانید ویروس را پخش کنید.

شست‌وشوی دست‌ها و استفاده از الکل ضدعفونی کننده دست، زمانی که دسترسی به صابون و آب ندارید تأکید می‌شود. همچنین برای جلوگیری از ایجاد تماس به افرادی که بیمار هستند نزدیک نشوید و به طور مرتب سطوح را ضدعفونی کنید. مورد دیگر این است که از تماس مستقیم با چشم یا دهان خود، خودداری کنید، زیرا این مناطق قسمت‌هایی هستند که می‌توانند به طور مستقیم عوامل بیماری‌زا را به بدن منتقل کنند. مرکز کنترل و پیش‌گیری از بیماری، غربالگری را برای ورودی‌های فرودگاه‌های سان‌فرانسیسکو، نیویورک و لس‌آنجلس در تاریخ ۱۷ ژانویه آغاز کرده و آن را به ۲۰ مکان گسترش داده است.

غربالگری پس از قاطی شدن افراد آلوده و سالم با هم در آن مناطق، چقدر مؤثر است؟

این یک سیستم ناقص است و ما باید تعادل را برقرار کنیم. در کشورهایی که جمعیت خود را کنترل می‌کنند، ابزار دقیق‌تری برای کنترل این نوع مسائل دارند. شما باید علاوه بر تضمین سلامتی مردم و آزادی‌های فردی، آن را متعادل کنید.

محققان می‌گویند که در حال حاضر نمی‌توان پیش‌بینی کرد که چه می‌شود، اما مردم باید با احتیاط و آگاهی نسبت به این مسئله عمل کنند که این می‌تواند مسأله‌ بزرگی باشد. ما باید خود را از نظر شیوع و واکنش همه‌گیر آماده کنیم. اگرچه این ویروس در حال حاضر می‌تواند اثرات مخربی روی افراد بگذارد، اما متخصصان می‌گویند با سازگاری سیستم ایمنی بدن، این بیماری می‌تواند با گذشت زمان کاهش یابد.

هرچند تلاش‌ها برای مهار ویروس کاملاً موثر نیست، اما در حال حاضر این بهترین روشی است که مقامات بهداشتی می‌توانند پیاده‌سازی کنند. کارشناسان تأکید می‌کنند که هنوز برای پیش‌بینی این‌که چه خواهد شد زود است، اما دولت‌ها و مراکز درمانی برای مقابله با شرایط اضطراری در تلاش هستند.

با گزارشات أخیری که درباره شیوع ویروس کرونا در سراسر اخبار منشر شده است، ممکن است ترس ابتلا به این ویروس به وجودتان افتاده باشد. کرونا نوعی ویروس خطرناک است که باعث ایجاد عفونت در بینی، سینوس‌ها یا گلو می‌شود. اگرچه ویروس کرونا می‌تواند خطرناک باشد، انجام اقدامات پیشگیرانه می‌تواند به شما در حفظ سلامتیتان هنگامی که در یک مکان عمومی، خانه و یا در حال مراقبت از یک بیمار هستید کمک کند. اگر دارای علائم ابتلا به این ویروس هستید، سریعاً به پزشک خود مراجعه کنید.

محافظت از خود در برابر ویروس کرونا

۱) دست‌های خود را با آب و صابون بشویید تا خطر مبتلا شدن به عفونت به حداقل برسد. بهترین راه برای جلوگیری از  ویروس کرونا شستن زیاد دست‌ها است. دستان خود را با آب گرم خیس کنید، سپس آن را به آرامی با صابون بشویید. بگذارید صابون به مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه روی دستتان‌ بماند و سپس دستان خود را زیر آب گرم تمیز بشویید.

همیشه دست‌های خود را قبل از خوردن یا آشامیدن هر چیزی بشویید. همچنین بهتر است هر زمان که در محیطی شلوغ هستید یا از اطرافیانتان کسی مظنون به بیماری است، حتما دست خود را بشویید.

راه‌های جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا

۲) از تماس دستان خود به چشم، بینی و دهان خودداری کنید. ممکن است از طریق تماس با یک سطح مانند دستگیره در یا روشویی نیز به ویروس کرونا مبتلا شوید. وقتی این اتفاق بیفتد، میکروب‌ها می‌توانند روی دستان شما بمانند، بنابراین اگر صورت خود را با دست‌های کثیف لمس کنید، از این طریق می‌توانید به راحتی خود را آلوده کنید. در صورت وجود ویروس روی پوست شما، از لمس چشم، بینی و دهان جداً خودداری کنید.اگر لازم است صورت خود را لمس کنید، ابتدا دستان خود را بشویید تا کمتر احتمال آلوده شدن  را داشته باشید.

۳) از افرادی که سرفه  یا عطسه می‌کنند دوری کنید. از آنجا که ویروس کرونا یک عفونت تنفسی است، سرفه و عطسه از علائم شایع آن می‌باشد. علاوه بر این، سرفه و عطسه هر دو ویروس را در هوا آزاد می‌کنند، بنابراین ممکن است خطر عفونت شما را افزایش دهند. فاصله خود را از افرادی که به نظر می‌رسند علائم عفونت تنفسی فوقانی دارند، حفظ کنید.

راه‌های جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا

اگر امکانش هست، از شخص بیمار بخواهید که از شما فاصله بگیرد. شما می‌توانید بگویید، “من متوجه سرفه‌هایتان شدم. امیدوارم به زودی احساس بهتری داشته باشید، اما لطفا فاصله خود را حفظ کنید تا من هم مبتلا نشوم. “

۴) روزانه سطوحی که زیاد با آن‌ها در تماس هستید، ضدعفونی کنید. متأسفانه، ویروس کرونا می‌تواند بر روی سطوحی، مانند دستگیره در، روشویی و شیر آب بماند. برای تمیز کردن روزانه این سطوح از اسپری ضدعفونی کننده  یا دستمال مرطوب استفاده کنید. مطمئن شوید که سطح حدود ۱۰ دقیقه مرطوب بماند تا به طور مؤثر ویروس از بین برود. این کار خطر ابتلا به ویروس از طریق سطوح را کاهش می‌دهد.

در خانه خود نیز، دستگیره درها، اپن آشپزخانه، روشویی حمام و شیر آب را ضدعفونی کنید.

در محل کار، سطحی که اغلب در تماس با افراد قرار دارد، از قبیل دستیگره درها، نرده‌های پله، میزها و سطوح روشویی را تمیز کنید.

همچنین می‌توانید با مخلوط کردن ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) سفید کننده با ۳٫۸ لیتر آب گرم یک ماده ضدعفونی کننده درست کنید.

راه‌های جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا

۵) هنگام تردد در مکان عمومی از ماسک صورت یکبار مصرف استفاده کنید. از آنجا که ویروس کرونا در هوا پخش می‌شود، امکان ابتلا از طریق تنفس نیز وجود دارد. بینی و دهان خود را با یک ماسک صورت یکبار مصرف بپوشانید تا خطر مبتلا شدن به ویروس کاهش یابد. از ماسک‌های خود استفاده مجدد نکنید زیرا این امر می‌تواند خطر ابتلا به ویروس کرونا را افزایش دهد.

همیشه در صورت قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا، دستان خود را بشویید. اگر پس از برداشتن ماسکتان بلافاصله صورت خود را لمس کنید، در صورت وجود میکروب ممکن است بیمار شوید.

اگر در معرض خطر عفونت‌های تنفسی هستید و یا اختلالات ریه‌ای مانند آسم یا COPD (بیماری مزمن انسدادی ریه) دارید و سفرهای بین‌المللی می‌کنید، یک ماسک یکبار مصرف را در هواپیما بپوشید تا به شما در جلوگیری از شیوع عفونت کمک کند.

مراقبت از یک فرد بیمار

۱) هنگام مراقبت از بیمار، وسایل محافظتی یکبار مصرف بپوشید. یک دستکش یکبار مصرف، ماسک صورت و یک روپوش کاغذی قبل از مراقبت از فرد بیمار بپوشید. وقتی اتاق آن‌ها را ترک می‌کنید، وسایل محافظتی خود را برداشته و آن را درون یک کیسه زباله پلاستیکی دور بیاندازید. از لباس‌های محافظتی خود استفاده مجدد نکنید زیرا ممکن است به طور اتفاقی در معرض ابتلا به ویروس قرار بگیرید.

راه‌های جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا

ویروس کرونا از طریق هوا پخش می‌شود و می‌تواند لباس شما را آلوده کند، بنابراین از خودتان به بهترین شکل ممکن محافظت کنید.

۲) وسایل خانگی خود را با فرد آلوده به اشتراک نگذارید. این ویروس می‌تواند روی وسایلی مانند فنجان، بشقاب، ظروف و حوله بماند. در حالی که فردی در خانه مریض است، برای هر یک از اعضای خانواده از وسایل جداگانه استفاده کنید. در غیر این صورت، شما ممکن است به طور تصادفی عفونت را گسترش دهید.

اصول ایمنی و بهداشت را رعایت کنید. هنگام شک و تردید، قبل از استفاده از وسیله‌ای، آن را بشویید یا یک وسیله دیگر تهیه کنید.

۳) برای ضد عفونی کردن، همه لباس‌ها را با آب گرم بشویید. لباس، ملافه و حوله‌ها همه می‌توانند ویروس را در خود حفظ کنند، بنابراین مهم است که آن‌ها را به طور کامل بشویید. ماشین لباسشویی خود را روی گرم‌ترین حالت تنظیم کنید و مقدار توصیه شده مواد شوینده را به میزان کافی بریزید. سپس بسته به نوع لباس‌های خود حالت شستشوی آن را بر روی حالت عادی یا سنگین قرار دهید.

اگر برای پارچه‌های شما مشکلی ایجاد نمی‌کند یا پارچه‌هایتان سفید رنگ هستند، از یک سفیدکننده برای ضدعفونی کردن لباس‌هایتان استفاده کنید.

۴) در صورت تمیز بودن هوا، پنجره‌ای را برای تهویه اتاق باز کنید. از آنجا که ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می‌شود، اگر در فضای مشترکی با یک فرد بیمار تنفس کنید، بیشتر در معرض خطر عفونت قرار می‌گیرید. تهویه اتاق ممکن است به تمیز کردن هوا کمک کند، که می‌تواند خطر ابتلا به ویروس را به حداقل برساند. در صورت امکان یک پنجره را باز کنید یا تهویه هوا را روشن کنید. اگر باران می‌بارد و یا دمای هوا به طور نامطلوب سرد و گرم است، پنجره را باز نکنید.

جلوگیری از انتقال ویروس از طریق حیوانات

۱) گوشت خام و تخم مرغ را به طور کامل بپزید تا خطر عفونت کاهش یابد. ویروس کورنا می‌تواند از طریق حیوانات به انسان منتقل شود، بنابراین پختن غذاهای حیوانی کاملاً مهم است تا میکروب‌ها از بین بروند.

راه‌های جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا

دستورالعمل‌های مربوط به نوع گوشت یا تخم مرغ‌هایی که در حال پخت و پز هستند را دنبال کنید و قبل از غذا خوردن دمای داخلی مواد غذایی خود را با استفاده از دماسنج مواد غذایی بررسی کنید. غذاهای خود را در دماهای زیر گرم کنید یا بپزید:

  • مرغ و بوقلمون باید در دمای ۱۶۵ درجه فارنهایت (۷۴ درجه سانتیگراد) پخته شوند.
  • گوشت گاو یا گوشت خوک را تا دمای ۱۴۵ درجه فارنهایت (۶۳ درجه سانتیگراد) بپزید.
  • گوشت دریایی را تا ۱۶۰ درجه فارنهایت (۷۱ درجه سانتیگراد) بپزید.
  • دمای تخم مرغ‌ها باید به ۱۶۰ درجه فارنهایت (۷۱ درجه سانتیگراد) برسد.
۲) تماس خود را با حیوانات زنده محدود کنید تا خطر انتقال را کاهش دهید. از تماس با حیواناتی که ممکن است بیمار باشند، دوری کنید. از دست زدن به حیوانات زنده خودداری کنید مگر اینکه سرو کارتان با حیوانات است و یا از حیوانات خانگی مراقبت می‌کنید. اگر باید از حیوان دیگری غیر از حیوان خانگی خود مراقبت کنید، تا حد ممکن آن‌ را لمس نکنید.

حیوانات مزرعه و خفاش‌ها محتمل‌ترین منبع عفونت هستند.

در صورت تماس با حیوانات زنده بلافاصله دست خود را بشویید. شما نمی‌خواهید که میکروب‌های آن‌ها روی پوست شما بمانند. ابتدا دستان خود را خیس کرده و به آرامی با صابون بشویید. بگذارید صابون به مدت ۳۰ ثانیه روی دستتان بماند، سپس آن را با آب گرم بشویید. دستان خود را با یک حوله تمیز و خشک، خشک کنید.

اگر با چندین حیوان سر و کار دارید، ضمن احتیاط دستان خود را پس از تماس با هر حیوان بشویید. به این ترتیب شما به طور اتفاقی حیوانات دیگر را آلوده نخواهید کرد.

تماس با یک عامل احتمالی عفونت

راه‌های جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا

۱) اگر مشکوک به ابتلا به ویروس کرونا هستید به پزشک خود مراجعه کنید. اگر علائم عفونت تنفسی دارید، ممکن است ویروس کرونا داشته باشید. با پزشک خود تماس بگیرید و در مورد علائم خود به او بگویید و بپرسید که آیا نیاز به معاینه دارید یا خیر. پزشک شما ممکن است از شما بخواهد که برای انجام آزمایش به آزمایشگاه بروید اما می‌تواند به شما توصیه کند که برای جلوگیری از انتشار ویروس در خانه بمانید. مراقب علائم زیر باشید:

  • سرفه کردن
  • گلو درد
  • آبریزش بینی
  • تب
  • سردرد
  • بدن درد و خستگی

اگر به مطب پزشک خود مراجعه می‌کنید، حتماً از ماسک صورت استفاده کنید تا از شیوع عفونت  به دیگران به خصوص کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند جلوگیری کنید. در مورد هرگونه علائم جدید تب یا مشکل در تنفس به پزشک خود اطلاع دهید.

۲) اگر علائم عفونت تنفسی دارید در خانه بمانید. اگر بیمار هستید، خانه خود را مگر برای مراجعه به دکتر ترک نکنید. ممکن است بیماری شما مسری باشد و نخواهید ویروس را به  کس دیگری منتقل کنید. بیشتر روی استراحت خود تمرکز کنید و به بدنتان فرصت بهبودی دهید.

اگر به پزشک مراجعه می‌کنید، در صورت امکان، ماسک صورت یکبار مصرف بپوشید. این امر باعث جلوگیری از انتشار میکروب‌ها می‌شود.

۳) هنگام عطسه یا سرفه، جلو دهان و بینی خود را بگیرید. در صورت ابتلا به ویروس کرونا احتمالاً دفعات زیادی سرفه و عطسه خواهید کرد. با پوشاندن دهان خود با یک دستمال یا آستین، از دیگران در برابر ابتلا به ویروس خود محافظت کنید. این کار باعث می‌شود که میکروب‌های شما در هوا پخش نشوند.

سعی کنید همیشه یک جعبه دستمال کاغذی را همراه خود نگه دارید. با این حال، اگر با خود دستمال ندارید، حتما با آستین لباس خود دهان خود را هنگام عطسه و یا سرفه بپوشانید.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.