۸ باور اشتباه در مورد منافذ پوست

۸ باور اشتباه درمورد منافذ پوست که باید برای همیشه فراموش کنید.

زمان مطالعه: ۵ دقیقه

۸ باور اشتباه در مورد منافذ پوست

امروزه بسیاری از افراد با از دست دادن اعتماد به نفس خود به دنبال پیدا کردن راهی برای پوشاندن منافذ پوست خود و اطمینان از اینکه آن‌ها تا حد امکان دیده نشوند هستند.

این مسئله اهداف محصولات و روش‌های درمانی را نشان می‌دهد که وعده پوشش منافذ را می‌دهند.

اما آیا آن‌ها واقعاً موثر هستند؟ با وجود حساسیت ما برای داشتن پوستی شفاف، صاف و درخشان، بسیاری از ما هنوز چیزهای زیادی در مورد منافذ پوست خود نمی‌دانیم. در این‌جا، متخصصان پوست برخی از محبوب‌ترین روش‌های درمان منافذ را رد می‌کنند و دقیقاً به ما می‌گویند که چه چیزی را باور کنیم.

باور اول) ما فقط یک دسته منفذه داریم.

طبق گفته‌های متخصصان پوست، منافذ پوست به صورت دهانه‌ای کوچک هستند. ما دو نوع منفذ، روغن و عرق داریم. گرچه فقط منافذ روغن (که به عنوان فولیکول مو نیز شناخته می‌شود) قابل مشاهده است. در حقیقت، وقتی از یک ذره‌بین برای بررسی بینی و چانه خود استفاده کنید، فقط منافذ روغن خود را مشاهده می‌کنید. منافذ روغنی، روغن سبوم تولید می‌کنند و آن را به سطح پوست می‌رسانند؛ تا سالم، نرم و مرطوب شود. منافذ عرق نیز به همان روش با رساندن عرق از غدد به سطح پوست، برای خنک شدن بدن عمل می‌کنند.

باور دوم) جوش‌های سر سیاه در واقع آلودگی‌هایی است که در منافذ ما به دام افتاده‌اند.

یک پزشک متخصص پوست در کالیفرنیا، می‌گوید: اگرچه این یک عقیده رایج است‌، اما جوش‌های سرسیاه یا سرسفید، آلودگی نیستند. این منافذ مسدود شده در واقع به خاطر افزایش تولید روغن و سلول‌های مرده پوست به نام کراتین است و اکثر مردم آن را تجربه می‌کنند، زیرا همه ‌ما در صورت خود دارای منافذ روغنی هستیم که روغن ترشح می‌کند. هنگامی‌که سلول‌های مرده پوست و روغن باعث باز شدن منافذ می‌شوند، جوش سر‌سیاه ایجاد می‌شود. وقتی روغن به سطح پوست رسید، اکسیده می‌شود و سیاه می‌شود؛ از این‌رو این جوش‌ها سر‌سیاه نامیده می‌شوند.

۸ باور اشتباه در مورد منافذ پوست

باور سوم) می‌توانید اندازه منافذ خود را تغییر دهید.

مهم نیست که چند تا سرم و کرم بخرید، نمی‌توانید اندازه منافذ خود را تغییر دهید. پزشکان می‌گویند: اندازه منافذ بیشتر ژنتیکی است، بنابراین اگر منافذ پوست والدین شما بزرگ باشد، احتمالا منافذ پوست شما نیز چنین خواهد ‌بود.

با این‌ وجود، مراحلی وجود دارد که می‌توانید برای کمتر کردن منافذ خود به کار ببرید؛ از جمله لایه‌برداری منظم، استفاده از رتینول (محصولات حاوی ترکیبِ رتینول بر بهبود آسیب‌های ناشی از نور خوشید، رفع لکه‌های قهوه‌ای و منافذ غیرعادی پوست اثر چشمگیری دارند.) و لیزر یا میکرونیدلینگ (روشی است که شامل استفاده از سوزن‌های باریک جهت ایجاد صدها حفره بسیار نازک روی پوست است).

انجام دادن این روش‌ها موثر است، اما هیچ‌ یک از این‌ها دائمی نیستند. پزشکان می‌گویند: “این‌ها می‌توانند با تحریک کلاژن در بافت پوستی، که به دیواره‌های فولیکول فشار وارد می‌کند، ظاهر منافذ را بهبود بخشند و باعث شوند تا منافذ کوچک‌تر به نظر برسند. اما برای حفظ دائمی آن، مراجعه منظم به یک متخصص ضروری است.

باور چهارم) قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث کاهش اندازه منافذ می‌شود.

وقتی نوجوان بودید، ممکن است مادرتان به شما گفته‌ باشد که برای رفع آکنه یا کاهش منافذ خود، “کمی آفتاب بگیرید”.

یک پزشک جراح پوست می‌گوید: این توصیه قدیمی در طول نسل‌ها منتقل شده است، اما حقیقت ندارد. وقتی اجازه می‌دهیم اشعه ماوراء بنفش مخرب بر چهره ما بتابد، در واقع اثرات مخرب خورشید را تجربه می‌کنیم. با گذشت زمان و با افزایش سن، این عادت می‌تواند تأثیر متضادی داشته باشد. قرار گرفتن در معرض آفتاب باعث کاهش کلاژن می‌شود و باعث می‌شود منافذ بزرگ‌تر به نظر برسند زیرا با باز شدن فولیکول فشرده نمی‌شوند و هنگامی که پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، می‌تواند باعث بزرگ‌تر شدن منافذ شما شود.

باور پنجم) پوشاندن منافذ با محصولات آرایشی

اگر از آکنه رنج می‌برید، احتمالاً فکر کرده‌اید که نکند مشکل از آرایش کردن است یا این‌که به شما توصیه شده است آرایش نکنید و اجازه دهید پوست شما نفس بکشد.

این یک وضعیت نامناسبی است، زیرا شما از یک طرف می‌خواهید منافذ پوست خود را بپوشانید تا اعتماد به نفستان بالا برود، اما از طرفی نگران هستید که باعث آسیب‌های بیشتری شوید. لازم نیست که آرایش کردن را کلا کنار بگذارید. درست است که برخی از ترکیبات موجود در مواد آرایشی می‌تواند پوست را تحریک کنند، اما اگر ما محصولاتی را انتخاب کنیم که غیر کومدوژنیک باشند، مشکلی پیش نمی‌آید. کومدوژنتیک به معنای تشکیل دانه چربی است.  لوازم آرایشی غیر کمدوژنتیک را انتخاب کنید زیرا حاوی مواد محرک جوش‌های سرسیاه نیستند.

۸ باور اشتباه در مورد منافذ پوست

باور ششم) آب سرد منافذ پوست شما را می‌بندد.

آیا قبل از آرایش کردن، برای بستن منافذ، مقداری آب سرد به صورتتان می‌پاشید؟

دوست نداریم که ناامیدتان کنیم، اما کاری که  انجام می‌دهید فایده‌ای ندارد. مهم نیست که چه مقدار آب سرد استفاده می‌کنید، مطابق گفته متخصصان پوست؛ منافذ، ماهیچه‌ای نیستند و توسط پوست و بافت اطراف بدن ایجاد می‌شوند که ساختاری دیوار مانندی را تشکیل می‌دهند.

بنابراین، آنها نمی‌خواهند به شرایط یخ‌زدگی پاسخ دهند. یک شست‌وشوی سریع قبل از بیرون آمدن از دوش، از قرمزی پوست شما کم می‌کند ( زیرا موقتاً رگ‌های خونی بسته می‌شوند) و کم‌تر پف می‌کنند، اما این امر باعث تغییر اندازه منافذ پوست شما نخواهد شد.

باور هفتم) متخصصان زیبایی می‌توانند منافذ شما را با بخار، برای درمان موثرتر باز کنند.

غالباً در حین درمان پوست صورت، یک متخصص زیبایی قبل از استفاده از محصول، بخار را بر روی صورت شما قرار می‌دهد. اکثر مردم معتقدند که این امر برای باز کردن منافذ شما موثر است، بنابراین محصولات را به طور موثر مرطوب می‌کنند.

اما طبق گفته پزشکان، گرما می‌تواند باعث بزرگ شدن رگ‌های خونی در سطح پوست شده و باعث تورم موقتی پوست شود. همچنین می‌تواند تا زمانی‌که پوست خنک شود، قطر منافذ را به طور موثر کوچک‌تر کند.

هنگامی‌که منافذ گرم می‌شوند، پوست احساس رطوبت بیشتری می‌کند، اما ممکن است مانع محافظ را مختل کند و پوست را حساس‌تر و مستعد آسیب کند. به همین دلیل مهم است که به یک شخص مطمئن برای درمان پوست صورت خود مراجعه کنید، زیرا ممکن است دچار آسیب‌های غیر ضروری و در بعضی موارد حتی شدید بشوید.

۸ باور اشتباه در مورد منافذ پوست

باور هشتم) شستن زیاد صورت از بسته شدن منافذ پوست شما جلوگیری می‌کند.

هنگامی‌که شما یک آسیب را تجربه می‌کنید، اولین کاری که به طور غریزی دوست دارید انجام دهید، شستن صورت است. اما پس از همه این موارد، اگر چیزی در آن‌جا گیر کرده باشد، می‌خواهید آن را در بیاورید، اینطور نیست؟

این‌که مستعد در آوردن جوش‌های سرسیاه هستیم یا نه، به عوامل مختلفی بستگی دارد. از جمله نوع پوست، هورمون‌ها و حتی ژنتیک؛ اما  این‌که چه عواملی باعث می‌شوند صورتمان صاف و بدون جوش و آکنه باشد مشخص نیست.

شما به طور غیرمستقیم می‌توانید با از بین بردن پوست‌های مرده و روغن اضافی، از طریق شست‌وشو و لایه‌برداری، از ایجاد جوش‌های سرسیاه جلوگیری کنید. اما این‌کار را بیش از حد انجام ندهید. شست‌وشوی بیش از حد صورت، می‌تواند باعث تحریک، خشکی و قرمزی شود. این‌ها به نوبه خود، می‌توانند منافذ پوست شما را بدتر کنند.

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.