علت درد ریشه مو و پوست سر چیست؟

علت درد ریشه مو و پوست سر چیست؟

بیشتر ما سردردهای شدید را تجربه کرده‌ایم، زمانی که احساس می‌کنیم باید در یک اتاق  تاریک با پرده‌های کشیده دراز بکشیم و برای مدتی استراحت مطلق داشته باشیم.

اما چرا ریشه مو درد می‌گیرد؟ یا چرا گاهی در پوست سرتان احساس خارش، نبض یا درد شدید می‌کنید؟

دلایل بی‌شماری وجود دارد که می‌توانند به مو آسیب برسانند. از بیماری‌های پوستی (عفونت‌های باکتریایی و قارچی) گرفته، تا مدل موهایی که در آن موها خیلی محکم در جهت خلاف سر کشیده می‌شوند.

بنابراین ما با متخصصان مو و بهداشت مشورت کردیم تا ریشه و علت اصلی این مشکل را مشخص کنیم.

آیا نازک بودن و حساس بودن پوست سر عادی است؟

علت درد ریشه مو و پوست سر چیست؟

پوست سر به دلایل مختلف در معرض ابتلا به درد، خارش، سوزش و حساسیت است. اولاً پوست سر که عموماً توسط مو پوشیده می‌شود دارای ویژگی‌ای است که می‌تواند باعث بسته شدن منافذ پوست و حفظ رطوبت آن شود.

دکتر کلر موریسون، پزشک عمومی و مشاور پزشکی در Medexpress می‌گوید: “این ویژگی باعث می‌شود که احتمالاً عفونت‌ها و آلودگی‌های انگلی بیشتر شوند. علاوه‌براین، پوست سر بیشتر از سایر قسمت‌های بدن با محیط بیرون در ارتباط است و ممکن است در اثر تغییرات شدید دما و باد آسیب ببیند. همچنین نور خورشید هم در ریزش مو تأثیر بسزایی دارد.

آیا حساسیت و درد در نواحی مختلف سر دلایل گوناگونی دارد؟

درد در قسمت پشت سر، به ویژه وقتی با خارش همراه باشد، ممکن است نشان‌دهنده شپش سر باشد.

صدفک یا داءالصدف و یا پسوریازیس (بیماری پوستی مزمن خودایمنی) می‌تواند هر بخشی از پوست سر و یا  بخش‌های دیگر بدن از جمله گردن، پیشانی و پشت گوش را مبتلا کند. متخصصان معتقدند که عفونت‌های قارچی بر روی کیسه‌های ترشحی مو و ساقه مو تأثیر می‌گذارند و همانند پوست سر، ابروها و مژگان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند.درد بر روی ناحیه گیج‌گاه، درست در پوست جلوی سر، ممکن است نشان‌دهنده یک وضعیت جدی به نام “ورم شریانی موقت” باشد. این یک وضعیت التهاب موقت سرخرگ گیجگاهی است.

متخصصان در این زمینه می‌گویند که این امر عمدتاً در افراد سالخورده اتفاق می‌افتد و در صورت عدم تشخیص به موقع منجربه نابینایی می‌شود. البته این امر نادر است و جای نگرانی نیست، مگر اینکه درد ادامه یابد و با علائم دیگری مانند اختلال بینایی مضاعف، خستگی و از بین رفتن اشتها همراه باشد.اگر احساس کردید کناره‌های موهایتان نازک شده بهتر است به روش بستن موهای خود دقت کنید. Zoë Passam ، متخصص پوست سر در Philip Kingsley می‌گوید: علت آن می‌تواند کشش بیش از حد مو باشد.

علل اصلی درد ریشه مو یا پوست سر

علت درد ریشه مو و پوست سر چیست؟

۱) عفونت‌های باکتریایی

زرد زخم (که به صورت عفونت سطحی پوست و به صورت  تاولی و غیرتاولی ایجاد می‌شود)، جوش (تورم‌های کوچک که ممکن است چرکی شوند) و فولیکولیت (نوعی بیماری پوستی که درآن فولیکول‌های مو ملتهب می‌شوند) از شایع‌ترین انواع عفونت‌های باکتریایی هستند که بر پوست سر تأثیر می‌گذارند.

۲) عفونت‌های قارچی

این موارد شامل قارچ کچلی سر یا تینا کپتیس (Tinea Capitis) و کچلی‌ تغییردهنده‌ رنگ‌ یا تینا ورسیکالر (Tinea Versicolor) است که به خصوص در کودکان بسیار شایع می‌باشد و منجربه ایجاد لکه‌های پوستی پولکی شکل در پوست سر می‌شود.

این قارچ‌ها گاهی به شکل دایره‌ای هستند و ممکن است  آن‌ها را کرم حلقه‌ای نیز بنامند، (گرچه هیچ ربطی به کرم‌ها ندارند!)

عفونت‌های قارچی می‌توانند باعث ریزش  موقت مو نیز شوند.

۳) بیماری‌های پوستی

علت درد ریشه مو و پوست سر چیست؟

التهاب پوست و صدفک یا پسوریازیس، شایع‌ترین بیماری پوستی است که بر روی پوست سر همانند سایر قسمت‌های بدن تأثیر می‌گذارد. التهاب پوست باعث قرمزی و خارش و صدفک باعث ایجاد لکه‌های بزرگ پولکی می‌شود.

۴) آلرژی

آلرژی یک مشکل بزرگ برای پوست سر است، زیرا ما پوست سر را در معرض بسیاری از محصولات پوستی از جمله شامپو، نرم‌کننده، رنگ مو، اسپری مو و سایر روش‌های درمانی قرار می‌دهیم.

علائم آن خارش، قرمزی و گاهی تورم است که در موارد شدید ممکن است حتی در صورت و اطراف چشم نیز پخش شود.

۵) نورالژی (Neuralgia)

علت درد ریشه مو و پوست سر چیست؟

درد ناشی از سوزش شدید، اغلب می‌تواند بر پوست سر تأثیر بگذارد که گاهی به دلیل گرفتگی اعصاب گردن به عنوان مثال وضعیت بد گردن یا آرتریت (التهاب مفصل) ایجاد می‌شود. گاهی اوقات درد عصبی بدون هیچ علت مشخصی به وجود می‌آید که این درد می‌تواند شدید و مداوم باشد. یکی دیگر از دلایل نازکی پوست سر، ماهیچه راست‌کننده مو است. ماهیچه‌های راست‌کننده مو، ماهیچه‌های ریزی هستند که در کنار هر فولیکول مو قرار دارند و سبب سیخ شدن مو می‌شوند که به نظر می‌رسد این وضعیت به استرس مربوط باشد. با توجه به گفته متخصصان، از آنجا که همه ما مو، فولیکول‌های مو و در نتیجه ماهیچه‌های راست‌کننده مو را داریم این اتفاق غیرعادی نیست.

نازکی پوست سر می‌تواند حتی به دلیل بیش از حد سفت بستن موها باشد. حساسیت و درد در این زمینه نشان می‌دهد که فولیکول‌ها تحت فشار شدید قرار می‌گیرند که می‌تواند به ریزش دائمی منجر شود.

آیا درد پوست سر و یا ریشه مو می‌تواند نگران‌کننده باشد؟

متخصصان متذکر می‌شوند که نازکی پوست سر به دلیل تنش در عضلات راست کننده مو، هیچ دلیلی برای نگرانی ندارد و با ریزش مو همراه نیست. اگرچه می‌تواند ناخوشایند باشد به خصوص زمان شانه زدن موها.

به طور کلی درد پوست سر به ندرت جدی است، اما پیدا کردن علت آن حائز اهمیت می‌باشد.

اگر علائمی فراتر از پوست سر وجود داشته باشد مانند تب، ضعف یا تورم باید به مراقبت‌های پزشکی توجه کرد به همین ترتیب اگر این علائم با اقدامات ساده از بین نرفت یا بیش از چند روز ادامه یافت برای درمان به پزشک مراجعه کنید.

چگونه درد ریشه مو یا پوست سر را درمان کنیم؟

علت درد ریشه مو و پوست سر چیست؟

در مرحله اول هر عامل آشکار حساسیت زا را حذف کنید. از محصولاتی که به نظر می‌رسد حساسیت ایجاد می‌کنند استفاده نکنید. سر خود را در هوای سرد، گرم نگه دارید و از پوست سر در برابر آفتاب و باد شدید محافظت کنید.

بیماری‌های خفیف پوست سر ممکن است با شامپوهای دارویی درمان شوند. شامپوهایی که حاوی ذغال سنگ هستند نیز در کاهش التهاب و درمان عفونت‌های قارچی به اندازه شامپوهای ضد قارچ موثر هستند. برعکس، اگر پوست سرتان بسیار حساس است از یک شامپوی ملایم مانند شامپو بچه استفاده کنید.

استفاده از یک شانه دندانه‌دار خوب (بعد از استفاده از مقدار زیادی نرم‌کننده) بهترین راه برای ریشه کن کردن شپش‌های سر است.

در مورد تنش در عضلات راست‌کننده مو (Arrector pili muscle)، می‌توان با ماساژ سر تا حدودی تسکین پیدا کرد که برای جلوگیری از فشار ناخواسته روی موها این کار فقط باید هنگام استفاده از ماسک مو انجام شود. شستشوی سر با آب سرد ممکن است اثر نامطلوبی داشته باشد بنابراین همیشه سعی کنید موهای خود را با آب گرم بشویید.

از آن‌جا که استرس می‌تواند یکی از عوامل آن باشد، انجام اقدامات برای کنترل سطح استرس نیز می‌تواند مفید واقع شود.به توصیه متخصصان پوست و مو، از مدل موهایی که به مو آسیب می‌زند و باعث کشیده شدن بیش از حد موها می‌شود صرف‌نظر کنید. اگر موهایتان را بالا می‌بندید هر روز مدل موی خود را عوض کنید. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، از پزشک عمومی یا یک متخصص در زمینه پوست و مو کمک بگیرید. آ‌ن‌ها پس از تشخیص بیماری، برای درمان به شما مشاوره می‌دهند و در صورت لزوم، ممکن است برایتان آنتی بیوتیک یا داروهای موضعی مانند لوسیون استروئیدی تجویز کنند.

منبع: glamourmagazine.co.uk

دیدگاه شما

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.